Od momentu rozpoczęcia drugiej połowy zimy, do głowy coraz częściej wpadają nam pomysły na to, jak zorganizować sobie wiosnę w tym roku. Mimo, że jest trochę za wcześnie na sadzenie roślin, jest to idealny czas na planowanie budowy nowych konstrukcji w ogrodzie. W końcu, to jak dobrze przemyślisz najważniejsze szczegóły bezpośrednio określa końcowy wynik. Dlaczego, więc nie poświęcić na to więcej czasu?
Chyba najprostszym, a zarazem najpopularniejszym projektem konstrukcji w ogrodzie, którą każdy może od podstaw zbudować sam tak szybko jak tylko pogoda się ociepli, są domki ogrodowe. Te niezwykłe budynki pozwolą Ci na chwilę relaksu podczas ciepłego sezonu i zapewnią okazję, aby uciec od zgiełku życia codziennego. Aby to wyzwanie było łatwiejsze do podjęcia, a rezultaty bardziej satysfakcjonujące, w tym artykule postanowiliśmy podzielić się kilkoma istotnymi wskazówkami, aby pomóc Ci stworzyć wymarzone miejsce na wakacje.
Dlaczego warto samodzielnie projektować?
Chociaż na rynku jest dostępnych wiele gotowych projektów drewnianych konstrukcji, to samodzielnie zaprojektowane domki ogrodowe zazwyczaj znacznie lepiej spełniają oczekiwania swoich właścicieli. Potrzeby różnych osób są inne, na przykład, niektórzy wolą większe przestrzenie, a innym wystarczy niewielki domek dający poczucie prywatności i przytulności.
Oczywiście, wybór gotowego projektu pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale warto jest pamiętać, że nie będziesz miał możliwości wdrożenia swoich oryginalnych pomysłów – będziesz musiał pogodzić się z rozwiązaniami, które mogą być niekonieczne odpowiednie, ale są już zawarte w projekcie. Ponadto, należy wspomnieć, że indywidualny projekt domku ogrodowego może również pomóc zredukować koszty jego budowy: podczas samodzielnego projektowania, zapłacisz tylko za rozwiązania, których naprawdę potrzebujesz.
Warto jest podkreślić, że samodzielne projektowanie domku nie oznacza, że musisz to robić całkiem na własną rękę – bez pomocy profesjonalistów w swojej dziedzinie. Jeśli zdecydujesz się na taką pomoc, unikniesz błędów, które mogą Cię kosztować dodatkowe pieniądze i otrzymasz pożyteczne wskazówki, które pomogą Ci jeszcze bardziej cieszyć się rezultatami budowy.
Jak wybrać wielkość domku ogrodowego?
Pierwszą ważną decyzją, od której zaczyna się budowa praktycznie wszystkich domków ogrodowych, jest wybór wielkości konstrukcji, na której również opiera się cena każdego projektu. Możesz wybrać taką wielkość domku ogrodowego, która zapewni Ci najbardziej komfortowe życie. Jednak warto jest pamiętać, że oszczędzając na przestrzeni, będziesz miał więcej funduszy, aby wybrać lepszej jakości materiały konstrukcyjne.
Nie mniej ważna jest decyzja, od której będzie zależeć ostateczna cena budynku – liczba pięter w Twoim domku ogrodowym. Zazwyczaj jest tak, że jeśli działki, na których mają powstać domki ogrodowe są dość małe, to mimo większych kosztów budowy, warto jest rozważyć dwupiętrowy domek. Jest to niezwykle dobre rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić trochę przestrzeni.
Natomiast, jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, a cena drewnianego domku ogrodowego jest dla Ciebie bardzo istotna, warto jest dobrze przemyśleć różne rozwiązania architektoniczne – to, czego naprawdę potrzebujesz, a to, co wygodnie jest mieć. Na przykład, zastanów się, czy potrzebujesz patio z dużymi oknami lub innych udogodnień, takich jak balkon, piwnica, czy garaż. Należy wiedzieć, że koszt budowy garażu jest taki sam jak koszt budowy przestrzeni mieszkalnej, dlatego w tym przypadku wiata może być doskonałą alternatywą, ponieważ nie tylko będzie kosztować mniej, ale również doskonale spełni większość tych samych funkcji.
Zgodnie z powszechną praktyką, domki ogrodowe zazwyczaj nie przekraczają powierzchni 80 m2, więc nie wymagają pozwolenia na budowę. Jeśli, jednak zależy Ci na większej przestrzeni, ponieważ chcesz spędzać w swoim domku jak najwięcej czasu – warto jest rozważyć opcję większego budynku. Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie swojego domku ogrodowego bez garażu, to musisz wiedzieć, że nawet najmniejsza powierzchnia budynku może wymagać pozwolenia, ponieważ garaż jest wliczony w jego całą wielkość. Ponadto, pozwolenie na budowę jest wymagane, jeśli planujesz postawić domek ogrodowy na chronionym terenie. Koszt legalizacji jest zwykle wyceniony indywidualnie, ale ogólnie zaczyna się od 600 euro.
Nowoczesne domki ogrodowe: jak zaplanować wnętrze?
Po wstępnym podjęciu decyzji we wszystkich kwestiach technicznych, możesz przejść do najprzyjemniejszej części planowania – tworzenia wnętrza domu. Jeśli nie chcesz, żeby Twój domek ogrodowy stał się zwykłym domkiem letnim, sugerujemy, aby przed rozpoczęciem prac projektowych poświęcić trochę czasu na poszukiwanie pomysłów i inspiracji w Internecie. Na stronach takich jak Pinterest można znaleźć nie tylko piękne zdjęcia, ale także praktyczne wskazówki, które sprawią, że prosty drewniany dom stanie się wyjątkowym miejscem na wakacje.
Nie jest tajemnicą, że zazwyczaj domki ogrodowe kojarzą nam się z prostymi, kwadratowymi budynkami, ale nie należy ograniczać się do takiej wizji. Nie musisz unikać oryginalnych rozwiązań, zwłaszcza, jeśli Twój domek jest niewielkich rozmiarów. Indywidualnie zaprojektowane konstrukcje ogrodowe mogą być niezwykle nowoczesne: z dużymi panoramicznymi oknami i tarasem. Jednym z pomysłów często polecanych przez wykonawców małych domków jest przestrzeń życiowa bez ścian – inaczej nazywaną loftem.
Aby domek ogrodowy nie stał się ciasnym pomieszczeniem, warto jest rozważyć miejsca do przechowywania. W przypadku, gdy masz ograniczony budżet, a Twój domek jest niewielkich rozmiarów, to należy wykorzystać takie miejsca jak przestrzeń pod schodami lub na samym szczycie szafy. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do przechowania przedmiotów poziomo, to można również wykorzystać pionowe przestrzenie do ich magazynowania, co często pozwala zaoszczędzić więcej miejsca. Jedną z najczęściej wybieranych przez właścicieli domków drewnianych opcji są wbudowane szafy zajmujące całą powierzchnię ściany. Nie zagracają one pomieszczenia (funkcjonują jako jeden, duży mebel) i pozwalają w pełni wykorzystać przestrzeń domku ogrodowego.
Po dokładnym przemyśleniu celu każdego pomieszczenia, postaraj się zaplanować jak najmniej korytarzy. Nie tylko utrudniają wykorzystanie przestrzeni, ale również zmniejszają jej ogólne poczucie w domku ogrodowym, a co najważniejsze zapobiegają przenikaniu światła ze wszystkich okien.
Rola światła i kolorów
W czasie procesu projektowania wnętrza warto jest zwrócić szczególną uwagę na światło i kolory. Chociaż zwykle przywiązuje się małą wagę do oświetlenia, to należy wiedzieć, że jest ono szczególnie istotnym akcentem, ponieważ może sprawić, że mały drewniany domek ogrodowy stanie się bardziej przestronny. Z tego powodu, przy projektowaniu domku warto rozważyć większą liczbę okien (oczywiście, jeśli to możliwe) oraz dobrze przemyśleć umiejscowienie sztucznego oświetlenia. Pamiętaj, że zmiana położenia okien czy też ich liczba są zmianami, które będą trudne do wprowadzenia w późniejszych etapach projektu.
W przypadku, gdy domki ogrodowe już zostały zaprojektowane, oświetlenie można poprawić przy użyciu kilku rodzajów lamp. Dwa najpopularniejsze rodzaje dodatkowego oświetlenia to oświetlenie zadaniowe i punktowe. Oświetlenie zadaniowe, które jest jaśniejsze niż ogólne oświetlenie, obejmuje lampy stojące, lampki nocne, lampy podszafkowe, lampy szynowe i oświetlenie luster łazienkowych. Natomiast do oświetlenia punktowego zalicza się głównie żyrandole. Jak już wspomniano wcześniej, połączenie wszystkich rodzajów oświetlenia tworzy efekt, który optycznie powiększy przestrzeń. Ponadto, różne lampy pomogą również nadać wnętrzu niepowtarzalnego stylu, a jeśli to możliwe, postaraj się dopasować je do wybranych mebli i innych detali wnętrza.
Bez względu na to, jaką dekorację ścian, podłogi i sufitu wybierzesz, należy zwrócić szczególną uwagę na przyszłą kolorystykę pomieszczeń w domu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nie tylko określi jak stylowy będzie Twój domek ogrodowy, ale również będzie miało duży wpływ na poczucie przestrzeni i oświetlenie domu. Opierając się na ogólnej wiedzy, nietrudno jest zrozumieć, że wybranie jasnych kolorów do pomieszczenia da więcej światła niż kolory ciemne. Wybranie jasnych barw do dekoracji pokoju sprawi, że Twój niewielki domek ogrodowy stanie się optycznie większy niż jest w rzeczywistości. Taka aranżacja wnętrza stanie się niezawodnym rozwiązaniem w przypadku, gdy budynek ma mało okien lub światło z zewnątrz nie może przedostać się do środka z powodu drzew. Ponadto, warto jest wspomnieć, że meblom należy poświęcić nie mniej uwagi niż oświetleniu i kolorystyce.
Jak możesz zaoszczędzić pieniądze?
Wszyscy lubimy nowe przedmioty, ale czasem wiąże się to z dużymi kosztami. Jednak po sprawdzeniu kilku pomysłów zdasz sobie sprawę, że dobrze zaprojektowane domki ogrodowe wcale nie muszą być przestronne i duże, jeśli ich przestrzeń i przeznaczenie są dobrze przemyślane. Prawdą jest, że jeśli wybierzesz najlepszego na rynku producenta konstrukcji drewnianych, to na pewno będzie służył dobrą radą i z chęcią podzieli się spostrzeżeniami – w co trzeba zainwestować, a co dobrze jest mieć. Jednak Ty sam możesz lepiej przyjrzeć się tej sprawie, w końcu, kto lepiej zna Twoje potrzeby?
Niezwykle ważną wskazówką od profesjonalistów w dziedzinie budowy domków z drewna, której nie znajdziesz nigdzie indziej jest to, że nie należy oszczędzać na materiałach budowlanych. Zamiast tego możesz, na przykład, wybrać tańsze okna i drzwi podczas projektowania domku, ale musisz wiedzieć, że zmniejszy to izolację budynku i wydasz więcej na jego ogrzewanie – eksperci mówią z wieloletniego doświadczenia.
Innym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy, który klienci często proponują, jest oszczędzanie poprzez wybór cieńszych, niższej jakości ścian. Jest to dość dobry sposób zwłaszcza, jeśli planujesz użytkować swój drewniany domek ogrodowy jako domek letniskowy. Ponadto, zastosowanie cieńszych ścian niekoniecznie oznacza gorszą termoizolację, a jednocześnie pozwala obniżyć koszty budowy nie rezygnując z wyższej jakości okien i drzwi. Jednak, zdecydowanie nie zaleca się tej opcji oszczędzania, gdy domki ogrodowe są budowane do całorocznego użytkowania.
Kolejną metodą jest wybór niezależności, jeśli chodzi o wspólną sieć serwisową. Na przykład, zamiast korzystać z usług dostawcy energii elektrycznej, można latem mieszkać z niezależnym źródłem energii elektrycznej. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem może być generator, który można łatwo przenosić, a jego zakup nie jest dużą inwestycją. Dlatego, jeśli nie korzystasz zbyt często z domku ogrodowego, może to być świetne rozwiązanie na oświetlenie pomieszczeń, które nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Inną świetną alternatywą, która może zastąpić ocieplenie drewnianego domku ogrodowego, jest montaż kominka. W takim przypadku Twój domek ogrodowy będzie nie tylko ogrzewany w zależności od potrzeb, ale stanie się o wiele bardziej przytulnym miejscem do spędzania chłodniejszych, wakacyjnych wieczorów. Drugą opcją jest montaż paneli fotowoltaicznych i wykorzystanie energii słonecznej, co jest uważane za rozwiązanie niezwykle przyjazne dla środowiska. Energia wiatru jest również uważana za efektywną, jednak wymaga ona lokalizacji domku w wietrznej okolicy.