Profesjonalna obróbka kamienia wymaga stosowania odpowiednich maszyn. W maszynach do cięcia między innymi betonu czy marmuru stosowane są tarcze diamentowe. Do poszczególnych maszyn oraz typów materiału niezbędne jest zastosowanie tarcz o odpowiednich właściwościach.
Przy wybieraniu tarcz diamentowych jak tarcze do granitu niezbędne jest branie pod uwagę między innymi rodzaju cięcia. Jest to parametr wpływający na to, czy tarcza będzie pozwalała na cięcia na sucho czy na mokro. Wpływ na możliwość wykonywania poszczególnych typów cięcia materiałów ma między innymi odporność tarcz na wysokie temperatury. Przy cięciu realizowanym na mokro używana jest woda, która pozwala na wydajniejsze oraz dłuższe cięcie. Wynika to z możliwości ograniczania nagrzewania się poszczególnych elementów maszyny. Jednak wybierając tarcze można postawić na takie, które pozwalają na wykonywanie cięcia zarówno na mokro jak też sucho, co pozwala realizować jedną tarczą większy zakres cięć materiałów. Natomiast tarcza do granitu, która może być stosowana jedynie do jednego typu cięcia może być bardziej odporna na zużywanie się.
Budowa i rozmiar tarczy
Tarcze diamentowe mają również odmienne średnice oraz rozmiary. Decyzja czy wybrana ma być tarcza do granitu 125 czy tarcza do granitu 350 ma bardzo duże znaczenie w kontekście możliwości jej użytkowania w konkretnych maszynach. Im większa średnica tarczy, tym większa musi być maszyna, w której taka tarcza może być użytkowana. Mniejsze maszyny mają oczywiście znacznie mniejsze moce przerobowe. Bardzo często najmniejsze maszyny oraz tarcze o małych średnicach przeznaczone są do użytku domowego. Jednak wiele małych firm również posiada mniejsze maszyny, które jednak posiadają solidną budowę oraz oferują duża wytrzymałość.
W zakresie budowy grayseo tarcz diamentowych można spotkać się z dwoma najbardziej popularnymi typami. Jest to segmentowa tarcza do cięcia granitu lub pełna tarcza. Atutem tarcz segmentowych jest niska cena za pojedynczą sztukę. W ten sposób tarcza do cięcia granitu na sucho w wersji pełnej może być pozyskana w dużych ilościach bez konieczności wydatkowania nadmiernie dużych środków finansowych. Natomiast tarcze segmentowe są znacznie bardziej wytrzymałe, więc mogą znacznie lepiej sprawdzić się do cięcia granitu w przemyśle. Wytrzymała tarcza do cięcia granitu pozwala na znacznie dłuższy czas jej użytkowania. Segmentowa tarcza to również mniejsze zużycie mocy, co pozwala ograniczyć konieczność zwiększania obrotów maszyny, gdy niezbędne jest cięcie bardzo twardych czy grubych materiałów.
Dodatki do tarcz
W tarczach kluczowy jest obszar tnący. Jednak warto jest brać pod uwagę również budowę dysku. Jeśli chce się zwiększyć efektywność chłodzenia można decydować się na profile wypukłe. Ważne jest również korzystanie z dodatków w postaci wzmocnień do tarcz. Mają one bezpośrednie przełożenie na wytrzymałość tarcz tnących. Do wzmocnienia tarcz stosowane są konstrukcje wykonane z różnych typów materiałów. Obejmuje to między innymi włókna szklane, które pozwalają przygotować tarczę do zmiennej i długiej pracy.