Gdy zbliża się sezon zimowy zaczyna pojawiać się obraz zamarzniętych rynien, grubej warstwy śniegu na dachu lub dużych wiszących sopli lodu. Takie kwestie mogą stać się powodem do niepokoju. Dlatego, jesień to najlepszy czas, aby zacząć myśleć o tym, żeby zadbać o swój dom drewniany, a także o przygotowaniu go na chłodniejsze dni. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się na zimę i sprawić, aby Twój dom z drewna był utrzymany w doskonałej kondycji.
- Weź pod uwagę lokalną pogodę
Dom z drewna musi być chroniony przed żywiołami, to nie podlega wątpliwości. Warunki pogodowe w czasie sezonu zimowego, takie jak obfite opady śniegu czy silny zimny wiatr, w znacznym stopniu uszkadzają drewnianą elewację budynku. Dlatego, zastanów się jakie warunki pogodowe panują na Twoim obszarze i jak najlepiej możesz zabezpieczyć drewno.
- Upewnij się, że system ogrzewania działa poprawnie
Większość systemów grzewczych zwykle służy przez 12-15 lat. Największy wpływ na okres użyteczności systemu grzewczego ma jego prawidłowe utrzymanie. Dlatego, zanim zrobi się naprawdę zimno, poświęć trochę czasu na sprawdzenie stanu grzejników lub kominka. Upewnij się, że w domu z drewna będzie ciepło, kiedy będziesz tego potrzebować.
- Bądź gotowy na bejcowanie i malowanie
Cała struktura drewniana domu jest narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Dlatego, tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć domy drewniane całoroczne przy użyciu farby lub bejcy. Jeśli chcesz, aby drewno nie gniło i nie zachodziło pleśnią, to musisz mu zapewnić właściwą ochronę, od czasu do czasu malując dom. Pamiętaj, aby przed tym procesem dokładnie oczyścić drewnianą strukturę.
- Pamiętaj, że uszczelniacz jest Twoim najlepszym przyjacielem
Na drewnianych deskach w końcu pojawią się pęknięcia, dlatego bardzo ważne jest, aby systematycznie nakładać uszczelniacz. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie drewna i wypełnij wszelkie pęknięcia przed nałożeniem uszczelniacza, aby woda nie mogła dostać się do środka i zamarznąć przez zimę.
- Postaraj się o dodatkową izolację budynku
Od dawna znane są doskonałe właściwości izolacyjne drewna, jednak mimo wszystko (a w szczególności w sezonie zimowym) konieczne jest dodatkowe ocieplenie drewnianego domu. Dzięki temu, nie będziesz musiał się martwić o utrzymanie ciepła nawet w najmroźniejszą pogodę, a wewnątrz budynku będzie panował przytulny klimat. Natomiast, najlepszym materiałem izolacyjnym do drewnianych konstrukcji jest wełna mineralna.
- Nie zapominaj o czyszczeniu rynien
Gdy z drzew zaczną znikać liście, to będzie znak, że czas wyczyścić rynny. Kiedy rynny przepełniają się liśćmi to woda zamiast spływać na dół po rynnach, spływa po Twoim domu z drewna, przyspieszając niszczenie się drewnianej struktury. Może to prowadzić do pojawienia się pleśni, tworzenia się szpar, oraz ogólne pogorszenia się stanu drewnianej elewacji, co może prowadzić do kosztownych napraw.
- Trzymaj niektóre stworzenia z daleka
W każdy drewnianym domu pojawia się problem z niechcianymi gośćmi… Owady, takie jak pająki, termity; małe ssaki, takie jak szczury, myszy… Wszystkie te stworzenia stanowią potencjalne zagrożenie dla domu. Termity mogą przebijać się przez drewno, a inne stworzenia mogą je drapać i gryźć. Przygotuj się do uszczelniania domu każdej zimy i rozważ opryskanie budynku specjalistycznym środkiem przeciw szkodnikom, zanim spadnie pierwszy śnieg.